Perinteinen Ulkonuorkka siirtää nuorisotilat kevätauringon alle. Toukokuussa maanantaista torstaihin (2.-19.5.2016) on tarjolla monipuolista tekemistä lapsille ja nuorille eri puolilla Keravaa.
Toukokuun kolmen ensimmäisen viikon aikana voi vaikka haastaa kaverin sumopainiin tai juoksubenjiin, pelailla lautapelejä tai sählyä, ajaa radio-ohjattavilla autoilla, maalata graffiteja ja piirtää katutaidetta, lainata elävän kirjan tai vain hengailla musiikkia kuunnellen.
Ulkonuorkka on avoinna klo 16-20:
– ma 2.5. Ahjon koulun sisäpiha
– ti 3.5. Savion Salavapuisto
– ke 4.5. Keskusta, Paasikivenaukio
– ma 9.5. Ahjon koulun sisäpiha
– ti 10.5. Savion Salavapuisto
– ke 11.5. Keskusta, Paasikivenaukio
– to 12.5. Keskusta, Paasikivenaukio
– ma 16.5. Killan koulun piha-alue
– ti 17.5. Savion Salavapuisto
-ke 18.5. Keskusta, Paasikivenaukio
-to 19.5. Keskusta, Paasikivenaukio
Ulkonuorkan toiminnot on suunnattu pääsääntöisesti 10-17 -vuotiaille lapsille ja nuorille.
Tapahtuma on ilmainen ja päihteetön. Tapahtumassa säävaraus.
Osana Ulkonuorkkaa järjestetään Elävä Kirjasto 19.5. Elävä kirjasto on yhdenvertaisuutta edistävä menetelmä, joka tarjoaa mahdollisuuden erilaisten ihmisten kohtaamiselle ja vuoropuhelulle. Elävä kirjasto toimii kuten tavallinenkin kirjasto, paitsi että paperisten kirjojen sijaan Elävästä kirjastosta lainataan oikeita ihmisiä keskustelua varten. Elävän kirjaston kirjat edustavat erilaisia vähemmistöjä ja muita ryhmiä, jotka kohtaavat syrjintää, ennakkoluuloja, stereotypioita ja rasismia. Elävän kirjaston järjestävät yhteistyössä nuorisopalveluiden kanssa Keravan nuorisovaltuusto sekä Keravan kaupungin kirjasto.
Ulkonuorkka -tapahtumaa tukevat Keravan kaupunki sekä Sinebrychoff.
Lisätietoja:
Ville Tuominen
p. 040 318 4909
ville.tuominen@kerava.fi
www.facebook.fi/keravannuorisopalvelut
Huonon sään sattuessa kohdalle Ulkonuorkka siirtyy:
-Savion ulkonuorkkapäivät nuorisotila Elzuun (Juurakkokatu 58)
-Keskustan ulkonuorkkapäivät nuorisokahvila Tunneliin (Kultasepänkatu 7)
Ahjon ja Killan ulkonuorkat perutaan.